Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O94
Z7_PPGAHG8001LQD0Q5EB3TVQ1QI3
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12KB5

с. Войвода

Дата на публикуване: 02.10.2020
Последна актуализация: 27.08.2021

Село Войвода се намира в община Нови пазар, област Шумен. Старото име на селото и по времето на Османската империя е било Войвода́, с ударение на последната сричка.

В селото има православен храм „Св. Вмчк. Димитър“. Построен е през 1899 г.

На по-малко от километър от селото се намира античната крепост Динея. Крепостта е частично възстановена.

Крепост Динея

Останките от късно-античният град-крепост Динея се намират в местността "Хисаря", на около километър източно от село Войвода и около 23 км североизточно от град Шумен.
Крепостта датира от първата половина на IV в., като се предполага, че е възникнала като римската пътна станция между Абритус (Разград) и Марцианопол (Девня), която постепенно се разраства във важна крепост, служеща да спира зачестилите варварски нашествия от север. През VII - IX в. селището се премества на 1 км на запад от мястото на сегашното село Войвода. Поради малкото исторически източници (единствено в писания на Йоан Скилица се споменава за Динея като за един от превзетите укрепени пунктове при похода на патриция Теодоракан и Никифор Скифия в региона на днешна Североизточна България) има предположения, че всъщност това е друга крепост, а истинската Динея се е намирала при днешния град Смядово или до град Нови пазар.

В местността са били извършени археологически изследвания, от които се разбира, че в периода III - V в. крепостта е била неколкократно опожарявана и сривана до основи от готи, хуни и славяни. Важното й значение налага нейното възстановяване и укрепяване, поради което е била изградена втора крепостна стена (протейхизма) и е бил изкопан широк и дълбок ров.

Градежът на укреплението е с характерната за късноантичната епоха смесена зидария. Тухлите отвън са оцветени с червена боя за придаване на декоративност. Лицевата част е била от блокове дялан камък, споени с хоросан и счукана керемида.

Крепост Денея е имала неправилна петоъгълна форма. По крепостната стена е имало 14 кули, които са били във ветрилообразна и полукръгла форма. Втората крепостна стена е отстояла на разстояние от 3 до 9 метра от северозападната крепостна стена и е била с дебелина 1.8 метра. Изградена е от средно големи блокове, споени с бял хоросан.

Малко преди 1989 външната крепостна стена е била частично възстановена, като по този начин се е изгубила част от автентичността на крепостта. В наши дни региона наоколо е обрасъл с храсталаци а пътя до там е трудно откриваем.